Bireysel Terapi Nedir? Terapi Ne işe Yarar?
Bireysel terapi, ​bir terapist ile terapideki bir kişi arasındaki ortak bir süreçtir. Terapinin ortak hedefleri, değişime ilham vermek veya yaşam kalitesini iyileştirmek olabilir. İnsanlar tek başına yüzleşmekte zorlandığı konularda yardım isteyebilirler. Bu durumda bireysel terapi almak anlamlı ve değerlidir. Terapi, insanların refahlarının önündeki engelleri aşmalarına yardımcı olabilir. Şefkat ve benlik saygısı gibi olumlu duyguları artırabilir. Terapideki insanlar zor durumları ele alma, sağlıklı kararlar verme ve hedeflere ulaşma becerilerini öğrenebilirler. Bazı insanlar sorunları hakkında daha çok bilinçlenmek için kurdukları  terapötik yolculuklarından hoşlandıklarını düşünüyor. Ve hatta bazı insanlar kendi kendini büyütmek için sürekli terapiye bile giderler.

Neler Okuyacaksınız?

Peki Ne Zaman Bireysel Terapi Almalı?

Bir sorun sıkıntıya neden oluyorsa veya günlük yaşamı etkiliyorsa, terapi arama zamanı olabilir. Olumsuz düşünceler, duygular, davranışlar ve hatta ağrı veya yorgunluk gibi bedensel bir his ile sinyal verebilir. Bu durumda önemli olan terapiye gitmeden önce semptomların şiddetlenmesini beklememekte fayda var. Sık sık mutsuzsanız veya hayatınızdaki sorunlar konusunda bunalmış ve umutsuz hissediyorsanız, bireysel terapi ye başvurmak en iyisi olabilir. Bazı insanlar terapiden kaçınabilir ve bunun birçok nedeni vardır. Bu nedenlerden bazıları şunlardır:
 • Akıl sağlığı bakımı ile gelebilecek damgalanma hakkında endişelenme
 • Geçmiş hakkında konuşurken utanç duygularını acıtır
 • Bir şeyin yanlış olduğunu kabul etmek istememek
 • Tedavideki tartışmaların gizli kalmayacağından korkmak
 • Parasal konular
TERAPİYİ SEVİYORUM. HAYATINIZA DUYGUSAL BİR BAĞI OLMAYAN BİRİ İLE KONUŞMAK GİBİSİ YOK … – EVA MENDES
Eğitimli bir terapist, insanların yaşam tarzı değişiklikleri yapmasına yardımcı olabilir. Ayrıca semptomların altında yatan nedenleri belirlemeye yardımcı olabilir ve istenmeyen düşünce ve davranışları değiştirmek için stratejiler sağlayabilirler. Bireysel Terapi, semptomları yönetme, stresi azaltma ve yaşam kalitesini geliştirme becerileriyle insanları donatabilir.    terapist ile danışan birlikte

Bireysel Terapi Neye Yardımcı Olabilir?

Bireysel Terapi zihinsel, duygusal, fiziksel ve davranışsal sorunların giderilesinde yardımcı olabilir. Terapide tartışılabilecek endişeler aşağıdakileri içerir, ancak bunlarla sınırlı değildir:
 • Kaygı
 • Stres
 • Yeme sorunları
 • Öfke,
 • İlişki veya evlilik zorlukları
 • Bağımlılık
 • Taciz
 • Aile sorunları
 • Uyku problemleri
 • Cinsellik

Bireysel Psikoterapi Kim Sağlar?

Bireysel Psikoterapi yi terapist sağlar ve terapist olma standartları vardır ve bu genellikle ülkeden ülkeye değişebilir. Terapistler genellikle yüksek lisans veya doktora derecesine sahiptir. Ayrıca psikolojik danışmanlık konusunda özel eğitimleri olabilir. İleri bir dereceye doğru çalışan öğrenciler de lisanslı bir süper vizörün yönlendirmesiyle terapi sağlayabilir.  
BİRİNİN ÖNYARGI İLE BAKMAYARAK, SİZİN YERİNİZE SORUMLULUK ALMAYA VE BİR KALIBA SOKMAYA ÇALIŞMAYARAK SİZİ GERÇEKTEN DİNLEMESİ GİBİSİ YOKTUR…  – CARL ROGERS

Kişisel Terapi Sırasında Ne Beklenir?

Terapinin ilk seansı genellikle bilgi toplamaya odaklanır. Bir terapist terapi gören kişiyle geçmiş fiziksel, zihinsel ve duygusal sağlığı hakkında konuşur. Ayrıca kişiyi terapiye getiren endişeleri de tartışırlar. Bir terapistin durumu iyi anlaması birkaç seans sürebilir. Ancak o zaman endişeleri giderebilir ve en iyi eylem yolunu belirleyebilirler. Terapideki kişi, ilk seansını terapistin tarzının ihtiyaçlarına uygun olup olmadığına karar vermek için de kullanabilir. Rahat olduğunuz bir terapist bulmak başarılı bir tedavi için çok önemlidir. Kullanılacak terapi türü, terapi hedefleri, seans süresi ve kaç seansa ihtiyaç duyulduğu hakkında konuşmak önemlidir. İlk başta, geçmiş deneyimler veya güncel endişeler hakkında konuşmak zor olabilir. Seanslar yoğun duyguları harekete geçirebilir. Kişisel Terapi sırasında sinirli, öfkeli veya üzgün olmak mümkündür. Bununla birlikte, terapistler, seanslar ilerledikçe insanların güven kazanmasına ve daha rahat olmasına yardımcı olabilir. Terapistler, terapide tartışılan konuları geliştirmelerine yardımcı olmak için “ev ödevi” verebilirler. Terapide bireyler sürecin herhangi bir noktasında soru sorabilirler. Zaman geçtikçe, terapideki insanlar daha olumlu bir ruh hali ve daha sağlıklı düşünme kalıpları geliştirebilir. Terapi gören kişiler terapi seansları sırasında gizlilik bekleyebilirler . Ancak, bir kişi kendisine veya başkalarına zarar verme tehlikesiyle karşı karşıya kalırsa, terapist gizliliği bozabilir. Birçok terapist gizliliğin sınırlarını açıklar ve ilk terapi seansı sırasında yazılı yönergeler sağlar.

Bireysel Terapi Nasıl Çalışır?

Birçok bireysel terapi şekli vardır. Bir kişinin ihtiyaçlarına cevap verirken terapistlerin farklı yaklaşımlardan fikirleri birleştirmesi önemlidir. Terapi türlerine hakim olması gerekir . Çünkü  biri diğerinden daha iyi çalışabilir .

Bilişsel Davranışçı Terapi​

en popüler ve etkili terapi türlerinden biridir. Bu yaklaşım insanların düşünce, duygu ve davranışlar arasındaki bağlantıya bakmasına yardımcı olur. Daha sonra, insanlar olumsuz düşünme kalıplarını pozitif olanlarla değiştirebilir. Diğer etkili yaklaşımlar şunları içerir:

Diyalektik Davranış Terapisi

İnsanların stresle başa çıkmasına, duygusal düzenlemeyi geliştirmesine ve ilişkiler üzerinde çalışmasına yardımcı olabilir.

Kişilerarası Psikoterapi

İlişki becerilerinin geliştirilmesine yardımcı olabilir.

Kabul ve Bağlılık Terapisi ​

​Düşünce ve duyguların farkındalığını artırabilir. Psikodinamik terapi​ ​: İnsanların bilinçsiz deneyimleri ve davranışlarını nasıl etkileyebileceklerini anlamalarına yardımcı olabilir.
BİR KİŞİNİN AYAĞINA UYAN AYAKKABI, DİĞERİNİNKİNE VURUR.
HERKESE UYABİLECEK BİR YAŞAM BİR YAŞAM TARİFİ YOKTUR … CARL ROGERS
anksiyete belirtileri

Kişisel Terapi Ne Kadar Sürer?

Kişisel terapi seansları genellikle 45 ila 60 dakika sürer. Oturumların ne sıklıkta gerçekleştiği ve ne kadar sürdüğü aşağıdakiler dahil birçok faktöre bağlıdır:
 • Zihinsel sağlık durumu ele alındı ve şiddeti
 • Terapide olan kişinin sorunu yaşadığı süre
 • Sorun günlük yaşamı ne kadar etkiliyor?
 • Sorunun ne kadar sıkıntı yarattığı
 • Terapide olan kişinin ne kadar hızlı iyileştiği
 • Finansal sınırlamalar
Bazı endişeler, birkaç hafta süren kısa süreli terapi ile giderilebilir. Bununla birlikte, kronik veya daha karmaşık endişeler uzun süreli olabilir. Bazen, belirgin bir ilerleme kaydedilmesi bir yıldan uzun sürebilir.

Birey Merkezli Terapi Etkinliği

Birey merkezli Terapi olarak da bilinen bireysel terapi, bir durumu iyileştiremese bile, insanların sağlıklı başa çıkma becerileri geliştirmelerine yardımcı olabilir. Terapi ve iyileşmede aktif olma kararlılığı, terapötik hedeflere ulaşmak ve pozitif bir terapötik ilişki geliştirmek için gereklidir. Doğru terapisti bulmak da bu terapi süreci için çok önemlidir. Araştırmalar, terapinin orta derecede depresyon ve anksiyete dahil olmak üzere yaygın durumların daha az nüksetmesine neden olabileceğini gösteriyor. Ayrıca, iyi terapinin olumlu etkilerinin terapinin ötesine geçebilir. Pek çok kişi, terapi bittikten çok sonra iyileşen durumlarını bildirmiştir. Kendinizi rahat hissettiğiniz bir terapist bulmak ve onlarla işbirliği yapmak terapiden en iyi şekilde yararlanmanıza yardımcı olabilir. Terapideki bir kişi açık ve dürüst olduğunda, terapistler genellikle her konuyu ele alabilir ve yaklaşımını gerektiği gibi ayarlayabilir. Terapiye gitmek bazı günlerde zor olabilir. Ancak, her seansa katılmak ve verilen ödevleri tamamlamak önemlidir. Sabırlı olmak ve terapi planına bağlı kalmak, terapide uzun vadeli başarıyı kolaylaştırabilir.
“TERAPİYE GİTMEK BİR MACERADIR,  PÜRÜZLERİ GİDERMEK DEĞİL  – JEF BRİDGES”

Bir Cevap Yazın

Your email address will not be published.