Depresyon Nedir? Depresif Bozukluk Hali ile Yaşamak

Depresyon Nedir? Depresif Bozukluk Hali ile Yaşamak

Depresyon aslında temelde çökkünlük ya da kaygı durumudur. Diğer yandan düşünce, iletişim, davranış, duygu ve fizyolojik iyilik halinde yavaşlama yada duraklama olarak da ifade edilir. Nedenini bilmediğiniz bazı olumsuz hislerle birlikte ortaya çıkmaya başlar. Bu hisler günlük yaşantınızda öyle bir seviyeye gelir ki artık rutin işlerinizi bile gerçekleştiremediğinizi farkedersiniz. Konu ile ilgili okuyacağınız bu yazımız da size bilinçlenmeniz anlamında fayda sağlayacaktır.

Neler Okuyacaksınız?

Depresyon Nedir?

Yaşantımız boyunca kötü dönemler geçirmemiz çok olasıdır. İnsan olarak bizi oldukça üzen, sıkıntı veren olaylar elbette yaşanabilir. Peki sizi bunaltan, hayatınızın motivasyonunu mutsuzluğa iten bu hal iki üç haftadan uzun mu sürüyor? Günlük hayatta yapabildiğiniz pek çok işi düzgün bir şekilde yapmanıza engel mi oluyor? Durum böyle ise; bu hali depresyon olarak tanımlayabiliriz.

Çağımızın önemli ve en çok görülen hastalıklarından birisi depresyondur. Farklı sebeplerden dolayı, yüzlerce insanda görülen bir rahatsızlıktır. Depresif bozukluk olarak da tanımlanan bu hastalıktan dolayı, hayatı çoğunlukla olumsuz şekilde devam eden birçok insan düşük yaşam kalitesine mahkumdur.

depresyon nedir

Üzüntü mü Depresyon mu?

Ulusal Ruh Sağlığı Enstitüsü’nün yaptığı araştırmalara göre yetişkinlerin yüzde 7’sinin bu hastalık ile birlikte yaşadığı tahmin edilmektedir. Sürekli umutsuzluk hali ve hiçbirşeyden tat alamamak bireyi çok kötü etkiler. Kişi zamanla üzüntü duyduğu durumdan depresif duruma geçer. Depresif ruh hali herkes için farklı şekillerde ve yoğunlukta kendini gösterir.

Üzülmek, zor olaylar yaşayan herkes için normal bir tepkidir ve kişi bunun üstesinden gelebilir. Bu duygu aynı zamanda depresyonun küçük bir parçası olarak da kabul edilebilir. Ama depresif ruh hali yaşayan herkes üzüntü içerisinde olmayabilir.

Peki üzüntüyü bu durumdan nasıl ayrı tutabiliriz? Depresyon Belirtileri yazımızda detaylı şekilde anlattığımız üzere aşağıda tek tek saydığımız maddelerden birkaçını iki hafta süreyle yaşıyorsanız Ulusal Ruh Sağlığı Enstitüsü’ne göre siz de depresyonda olabilirsiniz;

 • Dikkat eksikliği ve konsantrasyon bozukluğu
 • İştah kaybı veya kilo değişimleri
 • Yoğun endişe ve korku
 • Her konuda isteksizlik
 • Sürekli üzgün hissetmek
 • Çok fazla uyumak veya uyku problemi yaşamak
 • Değersizlik hissi
 • Enerji kaybı
 • Cinsel isteksizlik
 • Ölümü ve intiharı düşünme
 • Gelecek beklentilerin azalması veya hiç olmaması

Bu belirtiler, muhtemelen sizin depresyonda olduğunuzu gösterir. Günlük yaşantınız saydığımız bu belirtiler ile etkileniyor ve sizi sürekli umutsuzluğa itiyorsa bu konuda farkındalığınızı artırmanız gerekir. Depresif ruh hali bir zayıflık veya kişilik kusuru değildir, insani bir durumdur ve üstesinden gelinebilir. Siz de kendinizde bu belirtilerin olduğunu düşünüyorsanız, profesyonel destek almayı ihmal etmeyin! Gülmeyi ertlemeyin ve sevgiyle kalın.

Bir Cevap Yazın

Your email address will not be published.