Online Terapi Nedir? Nasıl Yapılır?

Online terapi, teknolojinin de gelişmesi ile birlikte bir süredir hayatımızın içinde. Danıştığınız kişinin bulunduğu konuma uzaklık, geçirilen rahatsızlıklar ya da yaşanan başka türlü durumlarda online terapiye başvurulmakta. Fakat günümüzde mevcut olan covid19   pandemisinden  dolayı gelişen koşullar hayatlarımızı çok büyük oranda online sisteme çevirmiş durumda.  Dolayısıyla online terapiye olan talep de bu koşullarda artmaya devam ediyor.

Yakınlarımızla kurduğumuz ilişkiler, sorunlarımızı başkalarına aktarmak rahatlatıcı bir unsur olsa da sadece karşılıklı olarak iç dökme şeklinde gerçekleşen bu diyaloglar anlık yatıştırıcı faktörlerdir. Ancak terapi, değişimdir. Var olan sorunlarımıza karşı farkındalığımız bilinç düzeyimizi yükseltir. Ve bu bilinç de bu sorunları ortadan kaldırmaya kendini yöneltir. Çıktığınız bu arayışta da profesyonel   kişilere danışmanızla birlikte dönüşümünüz başlamış olur.  Bunun sonucunda da  terapistinizle  birlikte ya değişimi ya da var olanı kabul ederek ilerlediğiniz bir yolculuğa çıkarsınız.

Özellikle son zamanlarda içinde bulunduğumuz hal  sıra dışı olarak nitelendirilecek bir düzeyde. Bu süreçte zihinsel ve ruhsal anlamda farklılıklar gösterdiğimiz aşikar , bizi olumsuz anlamda etkileyen bir yeniliğe adapte olmaya çalışıyoruz. En çok bu zamanlarda online terapinin önemini daha da iyi görme imkanımız oluyor. Hayatımızın içinde var olan kişisel sıkıntılarımız ve şu an hayatımıza eklenmiş olan kitlesel bir problemin  bize yansıyan sıkıntılarını da yaşamaya devam ediyoruz.  Alışkın olmadığımız günlük yaşamdaki sürekli bir endişe hali, bir noktada hayata devam etmek için durumu normalleştirme çabalarımızla birlikte arka planda farkında olmadığımız bir çok şey birikmekte. Uzun vadeli düşünerek ruh sağlığımızı koruyacak, iyileştirecek adımlar atmakta ilerisi için en doğrusu.

Online terapi yıllardır; danışmanımızın konumuna uzaklık, yaşanan fiziksel ya da bulunulan ruhsal durumlara göre  bulunduğumuz ortamlardan kolaylıkla alabileceğimiz bir terapi hizmeti şekli. Ayrıca çoğu zaman evlerimizin güvenilir  halinden de dolayı  ofis ortamına göre kendimizi daha rahat hissedip daha iyi ifade edebileceğimiz bir yer olarak da bizlere artısını sunuyor.

online terapi istanbul mustafa özay

Neler Okuyacaksınız?

Psikolog Eşliğinde Uzaktan Online Terapi

Özellikle evlerimizde kalmanın hayati önem taşıdığı bu günlerde sadece fizikse sağlığımızı değil ruh sağlığımızı da korumak, anımız ve gelecek için çok büyük bir önem arz etmektedir. Değişen koşulların bizler için yarattığı durumlardan en doğru şekilde çıkabilmek için profesyonel danışmanlığın önemi de oldukça yüksek. Hali hazırda devam etmekte olan terapilerin online şekilde devamı ya da bu süreç içerisinde verilmiş bir danışma kararını online terapi yoluyla elde edebilirsiniz.

Toplumumuzun terapiye karşı olan bilinci her geçen gün artmakta. Bulunduğumuz koşullarda bizim için en doğru olan adımları yine kendimiz için atmamızı sağlayan bizi dönüştüren bir  hizmet  olduğu gerçeği , zaman geçtikçe algılarımıza da daha olumlu şekillerde yansımaya başladı.  Hepimiz güvenli bir alana ihtiyaç duyarız ve aslında en güvenli alan da yine kendimize döndüğümüzde gördüğümüz şey olmalıdır. Hayat yolculuğumuzda da özümüze dönerek bu farkındalığa sahip olmak isteriz. İşte terapi de bizim özümüze dönüşümüz ve hissettiğimiz yaralarımızı kendimize uygun şekillerde sarmak, bundan çıkardığımız derslerle hayata bakışımızı geliştirme şeklimizdir. İyi bir psikolog eşliğinde kendimiz için çok yararlı adımlar atabiliriz.

Online terapide size eşlik edecek olan danışmanınızla birlikte bir çok sorunun üstüne gidip, kaynağına inip şekillendirerek hayatı çok daha kaliteli ve yaşanabilir bir duruma dönüştürebilirsiniz. Kendini gerçek anlamda tanıyan, kabullenen ve dönüştürebilen bir birey huzura da bir o kadar yakındır. Zihnimiz ve ruhumuz da tıpkı bedenimiz gibi bunu  profesyonel   bir şekilde çözümleyebilecek kişilerden destek almalıdır. Online terapide de mekansal bir yakınlık olmasa dahi aslolan zaten iyi bir dinleyiş, kavrayış ve tahlil edilene göre hareket etmektir.kavrayış ve tahlil edilene göre hareket etmektir.kavrayış ve tahlil edilene göre hareket etmektir.

Online Terapistinizi Seçerken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

 • Terapistin sahip olduğu lisanslar
 • Çalıştığı danışanlarının yorumları
 • Uyguladığı terapinin süresi( kısa ya da uzun)
 • Seans Ücreti
 • Aldığı Psikoterapi eğitimi haricinde başka hangi konularda uzmanlık sahibi olduğu
 • Çalışma Saatleri

gibi  konular  terapistinizi seçerken oldukça önemlidir. Bunun yanında araştırmalarınız sonucu hissedeceğiniz yakınlık da online terapistinizi seçerken büyük bir rol oynayacaktır çünkü alacağınızı terapide iletişim en önemli unsurdur. Aynı zamanda online terapi tavsiye hakkında araştırma yaparken yakınlarınızın da daha önce gitmiş olduğu referansı güçlü terapistleri de tercih edebilirsiniz.

Online Terapide Alınabilecek Hizmetler

Her terapistin kendine ait uzmanlık alanları farklılık göstermektedir. Bu yüzden danışmak istediğiniz herhangi bir konuda uzmanlığa sahip olan terapistleri araştırıp seçmek en doğrusu olacaktır.  Online terapide verilmekte olan bazı hizmetler :

 • Çocuk ve Ergen terapisi
 • Aile ve Çift terapisi
 • Yaygın Anksiyete Bozukluğu
 • Evlilik Terapisi
 • Cinsel Terapi
 • Obsesif Kompülsif Bozukluğu
 • Depresyon
 • Panik Atak
 • Sınav Kaygısı
 • Yeme ya da uyku bozuklukları

Ve bunun gibi daha bir çok konuda size en uygun olan terapiste danışabilirsiniz . Unutmayın ki terapi kişiden kişiye değişen bir durum bu yüzden süresi de tamamen kişiye ve kullanılan terapi yöntemlerine bağlı olarak değişmekte.

Online terapistinizi bulduktan sonra başladığınız karşılıklı seanslarda en önemli olan şey ona karşı hissedeceğiniz güven duygusudur. Terapötik ittifak denilen ( terapist ve danışanın arasındaki iletişim şeklinin adı) sağlıklı bir şekilde kurulduğunda danışanın aldığı terapi de iyileştirici olacaktır. Varoluşsal ve öze dönüşle alakalı olan bir durum olduğu için, güvene dayalı  ve sağlıklı bir ilişki online  terapinin de temel taşıdır. Diğer önemli hususlardan bir tanesi de online terapide  konuştuğunuz zaman dilimleri hakkında terapistinize geri bildirim vermektir. Bunu yaptığınız takdirde terapistinizle sonraki seansların yapıcı bir şekilde ilerlemesi için yol açmış olursunuz.  Kendinizle kaldığınız zamanlarda ya da sosyal çevrenizdeki davranışlarınızı gözlemleyip seansınıza taşıdığınızda yine kendi öz farkındalığınızın beslenmesi açısından doğru bir adım atmış olursunuz.  Ve online terapi içinde terapistinizle konuştuklarınızı  bir sonraki seansa kadar deneyimleyerek yine sürece büyük bir katkı sağlarsınız. Bütün bunlar da birleştiğinde  terapistinizle birlikte  sizin üzerinizden hedeflediğinize doğru güzel bir iş birliği yapmış olursunuz.

online terapi istanbul mustafa özay

Online Terapi İlkeleri ve Tavsiyeler

Online terapide seanslar tamamen danışan ve  terapist arasındaki gizlilik ilkesine bağlıdır. Seansların güvenilir bir ortamda  ve daimi gizlilik esası koşuluyla yürütülebilmesi için dikkat edilmesi gereken bazı unsurlar vardır.

 • Online terapi seansları danışanın ve terapistin belirlediği bir zaman diliminde görüntülü olarak yapılır. ( bazı durumlarda konuşma olarak da değişebilir.)
 • Mahremiyetin korunması adına seans boyunca hem danışan hem terapistin de bulundukları yerlerde tamamen yalnız olmaları sağlanmalı ve seans boyunca içeriye kimse girmemelidir.
 • Görüşmeler karşılıklı olarak ses ya da görüntü olarak kayıt altına alınamaz ve hiçbir yerde yayınlanamaz.
 • Terapist tarafından online terapide kullanabilmek adına danışanlarına gönderilen  her türlü yazılı alıştırmalar ya da doldurulması gereken formlar da danışan tarafından yollandıktan sonra herhangi bir yerde bulunmaması için silinir.

Bütün bu kurallara uygun davranıldığında, aldığınız online terapi seansları; sizin için en uygun olan uzman bir terapistle birlikte, kendi  benliğinize yaptığınız yolculuk ve keşiflerin sonucunda  farklı bakış açıları sunacak, sizi dönüştürecek ve iyileştirecektir.

Bir Cevap Yazın

Your email address will not be published.