Uzun Süreli İlişki için Neler Yapılmalı?

Uzun Süreli İlişki için Neler Yapılmalı?

Uzun Süreli İlişki Sırları – Hepimiz uzun süren ilişkilerin sırrını merak ederiz. Peki, uzun süreli ilişkinin sırrı nedir? Evlilikler nasıl sürüyor? Şimdi sizlerle bu soruların cevabını paylaşacağım. Bunun için iki tarafında karşılıklı olarak yapması gereken şeyler vardır. Az sonra bahsedeceğim şeyler çok basit sıradan gibi gözükse de uygulaması o kadar kolay değildir ama biraz sabır ve sakinlik sayesinde dediklerimi gayet kolay bir şekilde ve alışkanlık haline getirebilirsiniz.

Neler Okuyacaksınız?

Uzun Süreli İlişki Nasıl Olur?

Araştırmacı John Gottman evliliklerini, ilişkilerin niye bittiği ya da nasıl sürdürüldüğü hakkında birçok araştırma, deney ve gözlem yapmıştır. 14 yıl boyunca çiftlerin sosyal ve fizyolojik ( kalp atışı) tepkilerini kayıt altına alıp gözlemlemiştir. Bu araştırmaları sonucunda ise %91 oranında bir ilişkinin sürüp sürmeyeceğini tahmin etmeyi başarmıştır.

Evlilikleri Olumsuz Etkileyen Faktörler

Gottman, boşanan ya da ayrılan çiftlerin 4 önemli sorununun olduğunu tespit etmiştir. Bu sorunları şu şekilde sıralayabiliriz:

  1. Çiftler arasında iki taraflı ya da tek taraflı bir şekilde çok sık eleştiri yapılması
  2. Çiftlerden biri ya da ikisi de eleştiriye maruz kalınca aşırı savunmacı olması
  3. Çiftlerden biri ya da ikisi de tartışma sırasında karşısındakini küçük düşürmesi
  4. Eşlerden biri ya da ikisi de (genellikle erkek) tartışma esnasında tartışmayı sürdürmemek için çözüm bulmadan konuyu kapatması ( bloke edilmesi)
uzun süreli ilişkinin sırrı

Bu dört sorundan –eleştiri, savunma, küçük düşürme, bloke etme- kaynaklanan geçimsizlik ve gerginlik ilişkinin bitmesine sebep oluyor. Tartışmaların devam etmesi sonucunda vücudumuz biz farkına varmadan karşı tarafa sürekli negatif enerji yolluyor bu da mutsuzluğu ve geçimsizliği daha çok artırıyor. Üstelik böyle durumlarda şiddete eğilim de oldukça fazla artıyor.

Birbiriyle geçinemeyen mutsuz ilişkilerde en büyük sorun iletişimsizlik ve sosyal yetersizlik oluyor. Problemlerle başa çıkma ve etkili iletişim için bizden terapi alan çiftlerin ilişkilerinin bitmesi ya da boşanma ihtimallerinin daha az olduğu tespit edilmiştir.

Uzun Süreli İlişki Mümkün mü?

Mutlu ve uzun süreli ilişkinin sırrı ise yukarıda saydığımız 4 sorunla başa çıkmaktır. Mutlu çiftlerde eleştiri sırasında doğrudan suçlayıcı üslup yerine daha yumuşak üslup kullanır. Karşı taraf ise direk savunmaya geçmek yerine önce düşünür ve haksızsa bunu kabul eder. Problemler bloke edilmez çözüme kavuşmaya çalışılır. Karşıdaki kişinin küçük kusurları eğer değişmiyorsa eleştirmek yerine kabullenilmeye çalışılır. Bu şekilde davranan çiftlerin ilişkilerinin bitme olasılığı çok daha azdır.

İlişkide en az aşk kadar önemli etkenler vardır ve bu etkenlere dikkat edilmezse ilişkinin devam etmesi çok zorlaşır. Sağlıklı bir ilişkide saygı olmazsa bir süre sonra iki taraf da birbirinin haklarına dikkat etmez ve sorumsuzca davranmaya başlar, bu da neticesinde birçok kavgaya yol açar. İlişkide anlayış olmazsa en ufak hatada sert tepkiler ortaya çıkar ve neticesinde bu da kavgalara yol açar. İlişkide dürüstlük olmazsa bir süre sonra güvensizlik ortaya çıkar. Güvensizlik sonucu çiftlerde aşırı kısıtlama, fazla sorgulama, aşırı kıskançlık ve şüphe ortaya çıkar, bu da neticesinde birçok kavgaya yol açar. Bunlar da ilişkinin bitmesine sebep olur. Saydığımız kriterlerin her biri ilişkinizi daha iyi bir noktaya taşıyacağından emin olabilirsiniz.

O yüzden ilişkinizin temellerine bunları –aşk, saygı, anlayış, güven- iyi yerleştirin ki çıkacağınız uzun yolda küçük pürüzlerin üstesinden kolayca gelebilin. Karşılıklı olarak bunlara dikkat ederseniz birbirinizle olan iletişiminiz olumlu yönde ilerler ve vücudunuz birbirinize tutku sinyalleri yollar. Temeli sağlam olan binaların yıkılmayacağı gibi temeli sağlam olan ilişkiler de kolay kolay yıkılmaz. Bu sayede uzun süreli bir ilişkiye sahip olursunuz.

Eğer ebeveyn iseniz ya da olma yolundaysanız bu temelleri çocuklarınız ile de kurun. Onlar daha küçükken bu temelleri oturtun. Eminim ki hem sizle olan ilişkileri hem de hayatla olan ilişkileri daha olumlu olacaktır. Unutmayın çocuklar ebeveynlerin aynadaki yansımalarıdır eğer onların hoşunuza gitmeyen davranışları varsa önce o davranışların kendinizde olup olmadığına bakın ve değiştirmeye ilk kendinizden başlayın. Böylece çocuğunuz da kendisini değiştirmeye başlar.

Uzun süreli ilişkinin sırlarını sizlerle paylaştık. Gerisi sizde, artık sırları bildiğinize göre davranışlarınıza daha çok dikkat edeceğinizi umuyorum. Herkese mutlu ve uzun süreli ilişkiler dilerim. Temellerinizi sağlam kurun!

Bir Cevap Yazın

Your email address will not be published.