Evlilik Öncesi Danışmanlık Neden Alınmalı?

Evlilik öncesi danışmanlık ile geleceğinize dair daha iyi ve güvenilir adımlar atabilirsiniz. Evlilik öncesi danışmanlık genç çiftler için öne çıkan ve evlenmeden önce doğru adımların atılması için psikologlar tarafından alınan yardımı kapsar. Özellikle evlenme konusunda kararsızlık yaşayan gençler için danışmanlık daha çok ön plana çıkar. Doğru kararların alınması konusunda danışmalık hizmeti oldukça yararlı olur.

Evlilik Öncesi Danışmanlık Nedir?

Evlilik öncesi danışmanlık genel olarak evlilik gibi kapsamlı bir alana adım atmadan önceki adımı kapsayan bir sürece denir. Özellikle evlilik öncesi belli kaygılar yaşayan kişiler için bu tür danışmanlık süreci devreye girer. Evlilik konusunda verilen kararın çoğu zaman doğru mu yoksa yanlış mı olduğunu bilemezsiniz. Özellikle aniden verilen bir evlilik kararı sizi olumsuz sonuçlara da götürebilir. Bu tür konularda ne istediğini bilmeyen kişilere yardımcı olacak danışmanlar devreye girer. Danışman aracılığı ile evlilik konusundaki gerçek düşünceniz ortaya çıkartılır. Çoğu zaman evlilik için belli bir süreye ihtiyaç duyulur. Ancak bu süreci takip etmeyip evlenen kişilerin yaşadığı sorunlar da evliliği yıkıma götürür. Evlilik için en doğru zamanın ne olduğu ve evlilik isteyip istemediğiniz aldığınız bu destek aracılığı ile ortaya çıkartılır.

 

 

Kafanızı karıştıran tüm soruları öteleyip çoğu zaman cevap vermek istemezsiniz. Bu tür sorulara danışmanlık aracılığı ile cevap bulabilirsiniz. İnsan birçok zaman sorulardan kaçma gereği duyar. Asıl gerçek bu soruların peşinden gidip, cevabı bulup ve doğru kararı vermekten geçer. Özellikle bu tür durumlara düşen kişiler evlilik arifesinde bunalıma da girebilir. Bu durum zamanla içinde çıkılmaz sorunları daha büyük bir hale dönüştürebilir. Hem siz hem de karşınızdaki insan bundan zarar görebilir. Bu gibi durumların yaşanmaması için de evlilik öncesi danışmanlık hizmeti devreye girer. Sadece evliliği istememe değil evliliği isteyip de bu kararda kararsızlık yaşayanlar için de danışmanlık hizmeti kurtarıcı rol oynar.

Evlilik Öncesi ve Sonrası Danışmanlık Formu

Danışmanlık formu kişilerin bu alanda yardım almadan önce doldurdukları bir kağıdı kapsar. Bu form içinde başvuran kişinin bireysel bilgileri de yer alır. Form sayesinde psikolog, kişi hakkında bilgi sahibi olurken danışmanla randevu alma talebi de gerçekleşir. Bu form ile ilk adımı atıp danışmanla konuşma aşamasına geçersiniz. Form kapsamında bilgi sunduğunuz için size dair danışmanın kafasında beliren düşünceler de netleşir. Her danışman için form doldurma işlemi olması gereken bir kurala dönüşür. Bu formlara dijital ortamlardan da ulaşıp detaylı bir şekilde inceleyebilirsiniz. Daha net ve detaylı bilgiye ulaşmak için geçerli form örnekleri net üzerinden de paylaşılır. Birçok kişi özellikle forma yazılan kişisel bilgilerin kullanılmasından kaygı  duyar. Ancak bu aşamalar resmi prosedürler gereği yapıldığı için bu tür olumsuz durumların oluşma ihtimali de yoktur.

Evlilik Öncesi Danışmanlık Belgesi Nereden Alınır?

Evlilik öncesi danışmanlık belgesi bu alanda uzman olan kişilere verilen bir belgedir. Bu belge özellikle okul bazında alanında daha yüksek bir eğitim alan kişiye verileceği gibi mevcut olan eğitim kurslarına da katılarak verilebilir. Ancak bu belgenin genel ve değişmez bir gerçeği şudur ki bunun için psikolog ve rehberlik bölümünden mezun olmanız gerekir. Daha sonraki süreçte evlilik öncesi danışmanlık alanında uzman olma gibi bir düşünceye yer verebilirsiniz. Bu düşünce doğrultusunda izlenecek bir takım yollar vardır. Bu alan üzerine yüksek lisans yaparak daha kapsamlı bir danışman olabilirsiniz. Ya da okul içinde gerekli kurslara ve seminerlere de katılarak belgeyi almaya hak kazanabilirsiniz. Ancak ön koşul olarak psikolog ve rehberlik mezunu olma şartı aranır.

Özellikle bu alana yoğunlaşmak isteyen kişiler için bu konuya karşı ilgi duymaları ve toplumsal yönden iyi iletişim kurmaları gerekir. Bu alan genel bir terapi sürecini de kapsadığı için iletişim önemli rol oynar. Gerekli iletişim yetkinliğine sahip olan kişiler için danışmanlık hizmeti en iyi şekilde verilebilir. Özellikle herkese açık bir anlayışın sergilenmesi ve kadın ya da erkek arasında sınırlama yapmadan terapilerin verilmesi gerekir. Tüm bu yetkinliğe sahip olan kişiler için evlilik öncesi danışmanlık belgesi alınabilir.

Evlilik için Danışmanlık Kitabı

Evlilik öncesi danışmanlık da tıpkı bu alanda hizmet veren psikolog danışmanlar kadar etkili olabilir. Özellikle psikologla konuşma konusunda çekinenler için kitap kurtarıcı rol oynar. Bu alanda yazılan kitaplar genellikle bilgi ağırlıklı bir içeriğe sahip olur. Daha eğitici ve öğretici bir nitelik taşıdığı için herkesin kolayca okuyabileceği bir anlatım sunar. Yani anlama konusunda güçlük ve sorun yaşamazsınız. Her seviyede insanın tek seferde okuyup anlayacağı geniş bilgilere sahip bir özellik sergiler. Özellikle bu tür kitaplar evlilik öncesi akıllara gelen birçok soruyu cevaplandırıcı bir nitelik taşır. Birçok sorunuza gereken cevabı bu kitap yardımı ile bulabilirsiniz.

Bu kitab ile aklınıza takılan ve içine düştüğünüz durumdan kurtulma dürtüsüne de gereken cevabı bulabilirsiniz. Bu tür kitaplar sadece evlilik öncesi bir takım sorunlar yaşayanlar için değil herkes için uygun bir nitelik taşır. Daha evlilik konusunda aklında hiçbir şey olmayan bir kişi için bile bilgi alması açısından okunacak bir alan sunar. Üstelik her yaş grubuna giren bireyler için de uygunluk taşır. Her hangi bir yaş sınırı yoktur. Anlatımlar olabildiğince sadeyken durumlar ve olaylarda kitap içinde örnekler verilerek anlatılır. Bu da kişinin örnekler yardımı ile durumu daha iyi kavramasına yardımcı olur. Özellikle psikologlar dışında yardım almak isteyen kişiler için ön plana çıkar. Aklınızdaki birçok soruya gereken yanıtı bu tür kitaplar eşliğinde ulaşabilirsiniz. isterseniz Hacettepe Üniversitesinin yayınladığı makaleye de göz gezdirebilirsiniz. Hacettepe Üniversitesi Evlilik Öncesi Danışmanlık