Cinsel İktidarsızlık ( Sertleşme Bozukluğu )

Cinsel iktidarsızlık günümüzde en sık rastlanan cinsel problemlerin başında gelir. Erkeğin cinsel organının cinsel birlikteliği sağlayacak kadar sertleşememesi durumudur. Erkeklerin psikolojisini de kötü etkileyen bu durumun ortadan kaldırılması aslında sanıldığı kadar da zor değil. Doğru yaklaşımlar uygulandığında olumlu sonuçları görmek mümkün. Halk arasında iktidarsızlık olarak bilinmesinin yanı sıra bilimsel olarak “erektil disfonksiyon” veya “sertleşme bozukluğu” olarak adlandırılır.

Neler Okuyacaksınız?

Cinsel İktidarsızlık Nedir?

Sağlıklı bir cinsel birliktelik için gerekli penis sertliğinin sağlanamaması yada bu sertliğin devam ettirilememesi olarak tanımlayabiliriz. Erkek cinsel fonksiyon bozukluğu olan iktidarsızlık; aslında sadece erkeğin sorunu değildir. Hayatı her anlamda birlikte paylaşan karı kocanın ortak sorunudur. Sürekli hale gelen durumlarda muhakkak ki destek almak gerekir.

klinik psikolog cinsel terapi

İktidarsızlık Nedenleri

İktidarsızlık açısından risk altında olanlar:

  • Yüksek tansiyon ve kolesterol,
  • Şişmanlık,
  • Hareketsiz yaşam tarzı gibi kardiyovasküler risk faktörü taşıyan bireylerdir.

Bunların yanında hormon bozukluğu, nörolojik hastalığı, şeker hastalığı olanlar ve sinirlerin zarar görebilecek olduğu omurilik veya pelvik ameliyatı geçirmiş bireyler de yüksek risk altındadırlar. İktidarsızlığın depresyon ve kaygı ile de yakın ilişkili olduğu biliniyor. Eşler arasındaki sorunlar, bireylerin yaşam stresleri de iktidarsızlığa zemin hazırlar.

Cinsel İktidarsızlık Nasıl Geçer?

Cinsel iktidarsızlık çözümleri için ilaç tedavisine geçmeden önce düzeltilebilecek risk faktörlerinin ele alınması gerekir. Kilo verme, egzersize başlama ve sigaranın bırakılması çok sayıda hastada düzelme sağlayabiliyor. Yaşayışlarını olumlu yönde değiştirmelerine karşın iktidarsızlık sorunu devam edenler ilk olarak oral (ağızdan) ilaç tedavisine alınır.

Tedaviden genellikle %50-80 oranında başarı beklenebilir. Tedavisine yanıt verilmemesi durumunda seçenek olarak (ikinci basamak tedavi) penise enjeksiyon yapılır. Tedavileri başarısız bulan hastalar mutluluk çubuğu cerrahisine yönlendirilir. Cerrahi müdahale istemeyen hastalar içinse yakın zamanda ortaya çıkan EDSWT yöntemi uygulanır.

EDSWT Yöntemi Nedir?

Düşük Yoğunluklu Şok Dalgaları ile Sertleşme Bozukluğunun tedavisi, kısaca EDSWT olarak adlandırılır. İktidarsızlığın tedavisine özel olarak geliştirilen bir sistemdir. Bu tedavide asıl amaç, odaklanmış ses dalgaları ile peniste mikro damar oluşumunu desteklemek ve penis içindeki kanlanmayı arttırdığı için sertleşme bozukluğunu kalıcı olarak tedavi etmektir. Her biri 30 dakika süren toplam 12 seanstan oluşacak şekilde, herhangi bir ağrı kesici veya anesteziye ihtiyaç duyulmadan ayakta gerçekleştirilir.

Bir Cevap Yazın

Your email address will not be published.